5 hlavních chyb UX designu, které vás vyjdou draho
Ukazuje se, že uživatelská zkušenost je jedním z nejdůležitějších faktorů nejen webových stránek. Navrhnout funkční design aplikací nebo webu je jedna věc, ale udělat ho tak, aby splňoval náročná kritéria a uživatelům se s ním pracovalo pohodlně, není vůbec jednoduché. Je důležité, aby se uživatelé ve vaší webové stránce dokonale orientovali, a aby fungovala podle jejich předpokladů. Vyvarováním se následujících věcí, tomu do značné míry napomůžete. Zkušeného UX designéra tím však nenahradíte.
„Víte, že UX design není jen o aplikacích, webech a podobně? Tento pojem najdete všude, kde očekáváte interakci s uživatelem. Tím může být i turista ve městě orientující se v ukazatelích nebo tištěném průvodci. Uživatelská zkušenost můžeme pozorovat na každém kroku našeho běžného života.“

UX design tvořte pro uživatele, ne pro sebe

Netvořte UX design pro UX design. Ptáte se, co si pod tím představit? Jednoduše to, že byste měli funkční design tvořit vždy na základě průzkumů mezi uživateli, na základě dat a očekávání od investora. Sledovat pouze potřeby uživatelů není správně, protože potřebujete naplnit záměr investora. Nejhorší ale je, pokud děláte UX design na základě pouček odtržených od projektu. Tento přístup se vám dříve nebo později vymstí.

Zaměřte se na cíl a motivaci

Zaměřte se důkladně na to, co od projektu očekává jeho investor. Důkazem kvalitního UX designu je dokonalé snoubení potřeb uživatelů a očekávání investora. Často se totiž setkáte s tím, že se jedná o dva úplně rozdílné protipóly. Vašim úkolem pak bude vyvážit obě strany a motivovat uživatele, aby naplnili záměr investora. A ještě k tomu to rádi dělali opakovaně.

Stále platí, že „Content is King“, ale doba se mění a v roce 2021 se zaměřte na kvalitní video-obsah. Točte videa, která budou zajímavá a uživatelé je budou sdílet. Každ nahrané video na Youtube nebo Vimeo řádně popište i pomocí klíčových slov, ketré jste identifikovali v SEO analýze.

Navrhujte funkční prototypy na úrovni wireframů

Často se setkáváme s tím, že někteří návrháři aplikací nebo webů, začínají na úrovni grafických prototypů, které ukazují víceméně finální podobu aplikace nebo webu. Zatímco například na prezentaci pro investora je to skvělé řešení, obecně se ale jedná o nevhodný postup. Měli byste začít navrhovat už na úrovni wireframů, v tento okamžik musí vzniknout funkční design aplikace, který už musíte začít testovat – v první fázi nemusí jít ani o interaktivní prototypy wireframů, postačí klidně papírové modely.

Testujte, testujte, testujte…

Základním pilířem správného UX designu je bezpochyby testování. Jako jediné vám totiž ukáže, zda je vámi navržený proces a funkční design správný. Na úrovni wireframů už odhalíte první nedostatky a můžete tak předejít větším fuckupům později. Vhodné je vyzkoušet AB testování, pokud si nejste jisti správnou verzí návrhu. Správná sice většinou nebude ani jedna, ta se ukáže až časem – vždycky ale bude jedna lepší a jedna horší.

Neusněte na vavřínech, aktualizujte a aplikujte nové poznatky

Přestože se vám může zdát, že vaše aplikace nebo webové stránky jsou skvělé a vlastně splňují všechna očekávání, snažte se je pořád posouvat dopředu. Denně narazíte na mnoho funkčních designů, které ale velmi rychle zastarávají. Mějte na mysli, že vždy je možné udělat funkční design ještě lepší. Hledejte nové možnosti, inovujte, experimentujte. Uvidíte, že ve výsledku se vám to vyplatí.

Sdílet:

Napsat komentář